Lōja

Lōja ir ļoti īpašs koris. Mēs esam Salaspils lībiešu koris, un pagaidām vienīgais lībiešu koris pasaulē. Mēs, protams, dziedam visdažādāko repertuāru, tostarp latviešu un pasaules kormūzikas klasiku, mūsdienu komponistu sacerējumus un garīgo mūziku.

“Taču kora īpašā misija ir neļaut pazust skaistajai lībiešu valodai un kultūrai.”

Arī tāpēc, ka tieši Salaspils apkārtnē arheologi uzgājuši visbagātīgākās lībiešu kultūras un vēstures liecības. Tagad šis mantojums saglabāts ne vien kormūzikā, bet arī kora Lōja arheoloģiskajos lībiešu tērpos.

Lōja muzicē jau četrpadsmito gadu un pa šo laiku godam izturējusi trīs lielos Dziesmu svētkus, trīs Līvu dziesmu svētkus, starptautiskus koru konkursus Itālijā un Maķedonijā, koncertceļojumu Gruzijā, deju lieluzvedumu Lec, saulīte! Mežaparkā, izdziedājusi neskaitāmus citus mazākus dziesmu svētkus un koncertus, un piedalījusies XV Latviešu dziesmu un deju svētkos Toronto, Kanādā. Ik gadu vismaz 30 lielāki un mazāki pasākumi! 10 gadus pēc kārtas esam dziedājuši arī Līvu svētkos Mazirbē. Šajos gados Lōjai bijuši brīnišķīgi kormeistari un vokālie pedagogi – Kristīne Zolotorenko, Dace Kazimirisaņeca (Melvere), Krišs Pozemkovskis un Santa Grigorjeva, bet mūs joprojām skolo Austris Kalniņš un Anna Rudzīte.
Ko nozīmē Lōja? Lībiešu valodā – laiva.

Vēsture

līdz 2010. gadam

2007.gada oktobris – Salaspilī tiek nodibināts jauns jauktais koris, tā diriģenti ir Ģirts Gailītis un pirmo gadu arī Jānis Kokins. Koris tiek nosaukts par Lōju – līvu valodā tas nozīmē Laiva – un ar to aizsākas līvu kultūras mantojuma kopšanas tradīcija.
2008.gada jūlijs – Lōja ir apguvusi repertuāru, izturējusi skati un piedalās XXIV Vispārējos latviešu Dziesmu un XIV Deju svētkos.
2009.gada janvāris – Lōja aizsāk Zvaigznes dienas koncertu tradīciju Ikšķiles evaņģēliski luteriskajā baznīcā. Turpmāk ik gadu!
2009.gada jūlijs – pirmā kora vasaras nometne Daugmalē.

2011 – 2014

2011.gada augusts – sākas kora ikgadējā dalība Līvu svētkos Mazirbē.
2011.gada augustsLōja piedalās Rīgai-810 lielkoncertā Meistars. Dziesma. Leģenda.
2011. gada novembrisLōja uzstājas Lāčplēša dienas koncertā Rīgas pilī.
2012.gada jūlijs – ar Lōjas visaktīvāko dalību mūsu dirigenta Ģirta Gailīša vadībā notiek atjaunotajā Latvijā pirmie, bet, skaitot 1924.gada svētkus Mazirbē, – Otrie Līvu dziesmu svētki Uŗū, uŗū Tīnūžu muižā. Tiek izdots arī Līvu kora dziesmu krājums Līvõd lōlõd pivād. Loulkub 2012.​To papildina albums ar Lōjas iedziedātām dziesmām lībiešu valodā.
2012.gada septembris – aizsākas vēl viena jauna kora tradīcija – kopā ar citiem koriem dziedam rudens brīvdabas koncertos Upes dziesma Ikšķiles novada Lielupēs pie Mazās Juglas. Turpmāk Lōja šajā koncertā piedalās katru septembri.
2013.gada jūlijs – piedalāmies XXV Vispārējos latviešu dziesmu un XV deju svētkos
2013.gada augusts – iegūstam otrās pakāpes diplomu starptautiskā konkursā tālajā Maķedonijas pilsētā Ohridā.
2014.gada jūnijsLōja ir starp dažiem izredzētajiem koriem vasaras saulgriežu lieluzvedumā Lec, saulīte! Mežaparkā
2014.gada jūlijs – arī mūsu koris dzied Pasaules koru olimpiādē
2014.gada septembrisLōjas diriģenta Ģirta Gailīša virsvadībā ar vairāku koru piedalīšanos norisinās koncerts Salaspils kora dziesmai -135!
2014.gada septembrisLōja koncertē Gruzijā – Svanetijas galvaspilsētā Mestijā, Kutaisi un Tbilisi.

 2015 – 2018

2015.gada jūnijs – kopā ar jaukto kori Fortius Salaspils Romas katoļu baznīcā tiek atskanota Lūcijas Garūtas kantāte Dievs, tava zeme deg!
2015.gada jūnijsLōja piedalās VIII Ziemeļu un Baltijas valstu Dziesmu svētkos Rīgā.
2015.gada augusts – Trešie Lībiešu dziedāšanas svētki Vērmanes dārzā Rīgā.
2016.gada martsLōja piedalās starptautiskajā koru konkursā Concorso corale internazionale Itālijas pilsētā Riva del Garda.
2016.gada maijs – Jānim Princim un Arvo Pērtam veltītais koncerts De profundis Salaspils Romas katoļu baznīcā kopā ar īpašajiem viesiem – ērģelnieci Aiju Ziņģīti un sitaminstrumentālistu Valteru Līci.
2016.gada decembrisLōja kopā ar Lielvārdes kori Lāčplēsis Salaspils Romas katoļu baznīcā atskaņo Kamila Sensānsa Ziemassvētku oratoriju.
2017.gada oktobris – kora Lōja 10 gadu jubilejas svinību lielkoncerts!
2018.gada jūlijs – koris piedalās XXVI Vispārējos latviešu dziesmu un XVI deju svētkos
2018.gada jūlijs – svētku ietvaros Lōjas skaistie tautastērpi iegūst otro vietu tautastērpu skatē.
2018.gada augusts – koris piedalās vēsturiskā notikumā – Latvijas Universitātes Lībiešu valodas institūta atklāšanas pasākumā LU Lielajā aulā.
2018.gada septembris – Kopā ar igauņu kamerkori Collegium Musicale koncertējam Somugru kultūras dienām veltītajos pasākumos Rīgas Latviešu Biedrības namā un Salaspilī.

2019 – 2020

2019.gada jūnijsLōja dzied XV Dziesmu un deju svētkos Toronto, Kanādā. Un palīdz organizēt lielās Jāņu svinības Kanādas latviešu luterāņu draudzes lauku īpašumā Sidrabene.
2019.gada augusts – Mazirbes Līvu svētku ietvaros Lōja kopā ar kori Balsis piedalās režisora Valtera Sīļa izrādē Pirmie,kas aiziet. Un kopā ar koriem Balsis un Pernigele muzicē Raimonda Tigula dziesmu koncertā.
2019.gada augustsLōja dzied IV Lībiešu dziesmu svētkos Līvõd loupivād
Dzegužkalnā, Rīgas svētku ietvaros.
2019.gada decembris – Ziemassvētku koncerti Ziema nāca, ne vasara – kopā ar jaukto kori Jumprava Lōja vairākos koncertos izpilda latviešu komponistu Ziemassvētku kantātes.
2020.gada februāris – kopā ar citiem koriem – komponistes Agnetas Krilovas Mazo Dziesmu svētku koncerts Ogres Mūzikas skolas koncertzālē. Viena no Agnetas dziesmām – skaistā lietus dziesma Lina, nurm ar vārdiem līvu valodā – rakstīta speciāli Lōjai!
2020. gada februāris – koris tiešraidē no LU lībiešu valodas institūta piedalās Vispasaules dzimtās valodas dienai veltītajā Atklātajā Lībiešu valodas stundā.
2020.gada aprīlisLōjas dziedātāji distancēti un attālināti, pandēmijai par spīti, ieraksta  dziesmu Kalāmīe loul. Dziesmu par brašajiem līvu zvejniekiem.
2020.gada augusts – Līvu svētku ietvaros koncerts Mazirbē – pirmatskaņojums Valta Pūces dziesmu ciklam ar Kārļa Staltes vārdiem. Muzicē Lōja un Latvijas Nacionālā teātra aktrise Marija Bērziņa, vijolnieks Raimonds Ozols un pie klavierēm pats komponists Valts Pūce.
2020. gada septembris – ikgadējais Upes dziesmas koncerts, Lōjai jau devīto rudeni.
2020. gada oktobris – turpinās pirms pandēmijas uzsāktie līvu dziesmu ieraksti Latvijas Radio studijā.
2020. gada oktobrisLōjas 13. dzimšanas dienas koncerts Salaspilī, Nacionālā Botāniskā dārza oranžērijā. Koncertu daiļo arī aktrise Marija Bērziņa. 13 gadi – 13 dziesmas. Pirmo reizi jaunajās, tērpu mākslinieces Edītes Treijas šūdinātajās koncertkleitās!

 2021 – 2024

 

2023.gada jūlijs – koris piedalās XXVII Vispārējos latviešu dziesmu un XVII deju svētkos

Lōja fotogrāfijās